Üniversitemizin ev sahipliğinde Üniversitemiz ile Tunceli Munzur Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen “CIEA 2018 International Conference On Innovative Engineering Applications” konferansı yoğun katılımla gerçekleştirildi.

 

Üniversitemiz Kültür Merkezi Kadı Burhaneddin Salon’unda gerçekleştirilen konferansa Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız, Sivas Belediyesi Başkan Yardımcısı Mahir Kuzucu, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ünal Kılıç, Prof. Dr. Hilmi Ataseven, Prof. Dr. Ali Taşkın, Munzur Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Esen, Genel Sekreterimiz Hakan Yekbaş, Cumhuriyet Teknokent Genel Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Serdar Mercan, Özbelsen Genel Müdür Yardımcısı Abbas Arı, Votorantim Genel Müdürü Yusuf Yenigün yurt içi ve yurt dışından bir çok akademisyen katıldı.

 

Konferansın açış konuşmasını yapan Tunceli Munzur Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Esen katılımcılara CIEA 2018 International Conference On Innovative Engineering Applications konferansının ülkemizin teknoloji üreten, katma değerli ürünler üreten bir duruma gelmesine katkı sağlamasını ve bilim camiasına verimli geçmesini temenni ederek katılımcılara teşekkür etti.

 

Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız yaptığı konuşmada “Göreve geldiğimiz günden bu yana Sivas Cumhuriyet Üniversitesinin daha iyi yerlere gelmesi için tüm gayretimizle çalışıyoruz. Sivas tarih boyunca kültürün, bilimin merkezi olmuştur. Sivas, doğuyu batıya, güneyi kuzeye bağlayan yollar üzerindedir. Bu sebeple de Dâru-l İlim olarak tarihte adlandırılıştır. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi 1974’te kurulmuş olmasına rağmen özellikle tarihteki bu konumunu düşünerek başlangıcını 1270’li yıllara dayandırırız. Şuan Sivas’ta halen mevcut dört tane medresemiz vardır. Ve bunlara baktığımız zamanda Şifaiye Medresesi tıp alanıyla ilgili, Buruciye Medresesi fen bilimleriyle ilgili, Çifte Minareli Medrese eğitim bilimleriyle ilgili ve Gök Medrese de din bilimleriyle ilgilidir. Yani 1200’lü yılların sonunda bugününki modern anlamda ki tasnifin yapıldığını görmekteyiz. Onun için Sivas Cumhuriyet Üniversitesi büyük bir tarihin üzerine kurulmuş bir üniversitedir. Tarihin yüklediği bu sorumluluk ile vazifeye talip olan bizler, yarınların daha güzel olması için çalışmaktayız. Özellikle son dönemlerde ülkemiz üzerine oynanan oyunlara da üniversite olarak bir cevap verme ve yerli malzeme noktasında bir şeyler üretmek zorundayız. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi olarak ülkemizin 2023, 2071 hedeflerine ulaşmasında üzerimize düşen görevi yapmak için çalışıyoruz. Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da insanlığın yarınları için bilgiye, bilimsel çalışmalara ve eğitime katkı sağlamaya devam edeceğiz.” dedi

 

Yapılan açış konuşmalarının ardından konferansa emeği geçen katılımcılar ve firmalara teşekkür belgesi verildi.

 

Üç gün süren konferanslarda yurt içi ve yurt dışından katılan katılımcılar İngilizce olarak yaptığı sunumlarda katılımcıları bilgilendirdiler.

E-bültenimize kaydolarak tüm gelişmelerden haberdar olabilirsiniz

© Cumhuriyet Teknokent - 2019