Cumhuriyet Teknokent ile Erciyes Teknopark iş birliği ile Bireysel Genç Girişim (BİGG) Adlı Konferans Düzenlendi

Girişimcilik hayalini gerçekleştirmek isteyenler BİGG konferansında bir araya geldiler.

 

Cumhuriyet Teknokent ile Erciyes Teknopark iş birliği ile Bireysel Genç Girişim (BİGG) adlı konferans düzenlendi.

 

Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa Cumhuriyet Teknokent Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Serdar Mercan, Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi Uzmanı Harun Karakoçile öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

 

BİGG 1512 Teknogirişim Sermayesi Desteği programı ile girişimcilerin, teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, katma değer ve nitelikli istihdam oluşturma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmeleri için, fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetlerin desteklenmesi, böylece yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve hizmetleri geliştirebilen başlangıç firmalarının oluşturulması amaçlanmaktadır.

 

Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi Uzmanı Harun Karakoç yaptığı sunumda, “ Başarmak için üç şey lazım: girişimci olmak, iş fikrine sahip olmak ve yatırımcılık ruhu. Bu programa kimler başvurabilirler Akademisyenler, Lisans Mezunları, Yüksek Lisans Öğrencileri ve Mezunları, Doktora Öğrencileri ve Mezunları başvurabilir. BİGG nedir? 150.000 TL hibe, 18 ay proje süresi, ön ödemeli, %100 hibe programıdır ve TÜBİTAK tarafından yılda iki defa çağrıya çıkılmaktadır.

Proje önerilerinin bir buluş olması gerekmiyor, olan bir ürünün ithal ikamesini de yapabilirsiniz. İnsan potansiyeli, ihracat potansiyeli, katma değer, ticaret TÜBİTAK’ın BIGG kapsamında beklentileridir. BİGG ne sağlıyor?  150 bin TL yüzde yüz hibe sağlıyor, siz 150 bin lirayı nereye harcayabiliyorsunuz? Projenizle AR-GE’yle alakalı her türlü ham madde, malzeme alabiliyorsunuz. Kendinize maaş verebiliyorsunuz, çalışanlara maaş verebiliyorsunuz, danışmanlık hizmeti alabiliyorsunuz. ” ifadelerini kullandı. Katılımcıların sorularını da cevaplayan Harun KARAKOÇ katılımcılara “Girişimcilik ekosisteminde yerinizi almak için acele edin” diyerek programı bitirdi.