BU BAŞARI TÜM PAYDAŞLARIMIZIN

CUMHURİYET TEKNOKENT, “EN İYİ GELİŞME GÖSTEREN TGB” KATEGORİSİNDE 2. OLDU.

Türkiye’nin onlarca sektöre ve binlerce firmaya ev sahipliği yapan 77 teknoloji geliştirme üssü, Ankara Bilkent Otel’de düzenlenen 6. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nde tam kadro bir araya geldi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayelerinde Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğünün (BTGM) düzenlediği zirvede Türkiye’nin dört bir yanından ileri teknolojiye verdiği gönlü ticaret sahnesine çıkarmayı hedefleyen teknoparkların yöneticileri ve teknopark firmaları katılım sağladı.

Başarılı girişimcilerin stant açtığı ve firmaların inovatif ürünlerini meraklısıyla buluşturduğu 6. TGB Zirvesine, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk ÖZLÜ’de iştirak etti. Zirvede konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye'de, teknoloji geliştirme bölgesi sayısının 77'ye ulaştığına, bu bölgelerin 56'sının faal olduğunu, 21'inin ise yapımının devam ettiğini söyledi.

81 ilin tamamında teknoloji geliştirme bölgesi kurmayı amaçladıklarının altını çizen Özlü, "Yılın ilk 3 ayında, 8 teknoloji geliştirme bölgesinin kuruluşunu ilan ederek, yeni bir rekora imza attık. Mevcut teknoloji geliştirme bölgelerimizde, 5 bin firma faaliyet gösteriyor. Teknoparklarımızda 47 bin 500 Ar-Ge personeli istihdam ediliyor. Bugüne kadar 28 bin proje tamamlanırken, 8 bin 500 proje üzerinde çalışmalar devam ediyor. Teknoparklarımızda üretilen projelerden 3,4 milyar dolar ihracat geliri elde edilmiştir." diye konuştu.

Özlü, Türk sanayisine sıçrama yaptırmayı hedeflediklerini ifade ederek, Türkiye'yi teknoloji üssü yapacak, ülkeyi bilim merkezi konumuna yükseltecek her türlü yatırıma devam ettiklerini anlattı.

Türkiye'nin sanayi devrimine giden yolda, teknoloji geliştirme bölgelerinin katalizör vazifesi gördüğünü kaydeden Özlü, söz konusu bölgelerin misyonunun çok önemli olduğunu belirtti. Bütün sektörlerin teknoloji yörüngesinde hayat bulduğunu ve beslendiğini dile getiren Özlü, üretimin ve ihracatın kapılarını açacak yegane anahtarın, yüksek teknoloji olduğuna işaret etti. Özlü, bu sebeple de dijital dünya, robotlar ve yapay zekanın çok iyi anlaşılması gerektiğini vurguladı.

65 PERFORMANS GÖSTERGESİ

KOSGEB’in, TÜBİTAK’ın, TÜRKPATENT’in ve diğer kurumların ileri teknolojiye sağladığı teşviklerin anlatıldığı tanıtım filminden sonra söz alan BTGM Genel Müdürü İlknur İnam, teknoparkların öneminden bahsettiği açılış konuşmasında; “Teknoloji üretme kapasitemizin artırılması ve imalat sanayinin dijital dönüşümü çalışmaları kapsamında teknoparklarımızın önemi çok büyüktür” dedi. İnam, 65 performans göstergesinin kullanılarak değerlendirildiği TGB endeksinden de bahsederek, “teşvikler, altyapı, işbirlikleri ve dış pazarlara açılma gibi önemli kriterleri göz önüne alarak yaptığımız değerlendirmede strateji ve yol haritalarının oluşturulması da önem arz etmektedir” şeklinde konuştu.

TGB’LER KATALİZÖR GÖREVİNDE

Türkiye’de 77 TGB olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Bakan Faruk Özlü, “47 bin 500 proje üreten TGB’lerimizde 5 bine yakın firma mevcuttur. Hedefimiz Türk sanayine basamak atlatmaktır” ifadelerine yer verdi. Niceliğin yeterli olmadığı vurgusunda bulunarak TGB’leri geliştireceklerini söyleyen Özlü, TGB’lerin katalizör görevi gördüğünü de söyledi.                       

                                 

https://www.facebook.com/cuteknokent/videos/2093753854241859/